O tym, jak organizm zareaguje na alkohol, decyduje mnóstwo czynników. Istnieją pewne prawidłowości w działaniu alkoholu na człowieka, ale tak naprawdę każdy ma inne biologiczne i psychiczne uwarunkowania. Oto niektóre z nich.
Uwarunkowania genetyczne
Są one głównym czynnikiem biologicznym, który ma wpływ na to, jak nasz organizm zareaguje na alkohol. W niektórych przypadkach oznaczają one niską tolerancję na etanol (i towarzyszące jej problemy z metabolizmem alkoholu, czyli jego przetworzeniem), a niekiedy dotyczą osób, które mają większą skłonność do nadużywania alkoholu i popadania w nałóg.
Stan zdrowia organizmu
Na wpływ alkoholu na człowiek ma wpływ nie tylko kondycja jego organizmu, ale również dieta, tryb życia i przebyte a także istniejące choroby, czyli ogólny stan zdrowia. Osoby cierpiące na niepożywnie są w szczególności narażone na negatywne skutki picia alkoholu. Spożywanie napojów wyskokowych jest również bardzo niebezpieczne dla osób, chorujących na cukrzycę, nadciśnienie oraz żółtaczkę typu C. Alkohol może również potęgować negatywne skutki działania przyjmowanych leków. Szczególnie niebezpieczne bywa połączenie dużej ilości alkoholu z lekami przeciwbólowymi, uspakajającymi, przeciwzakrzepowymi oraz lekami powodującymi rozluźnienie mięśni.
Płeć
Zarówno czynniki i psychiczne, jak i fizyczne, sprawiają, że bardziej podatne na działanie alkoholu są kobiety. Szybciej odczuwają negatywne skutki picia, jak i łatwiej popadają w nałóg. Szczególnie niebezpieczne jest spożywanie alkoholu w ciąży, nie tylko dla kobiety, ale przede wszystkim dla rozwijającego się w niej płodu.
Wiek
Powszechnie uznaje się, że podatność na działanie etanolu zwiększa się z wiekiem. Ma na to wpływ również fakt, że osoby starsze zazwyczaj przyjmują leki, które mogą intensyfikować działanie alkoholu i jego negatywnych skutków. Do tego mają tej większe problemy ze zdrowiem ogólnym.
Należy jednak pamiętać, że czynniki mające wpływ na podatność alkoholu na organizm nie są wymówką, by usprawiedliwiać swoje picie. Gdy spożywanie alkoholu staje się nałogiem, należy rozpocząć leczenie, gdyż nieleczona choroba alkoholowa może prowadzić do śmierci.