Skuteczność esperalu w leczeniu alkoholizmu

Esperal – środek zawierający w swoim składzie disulfiram będący substancją czynną.
Stosowany w terapii uzależnień alkoholowych. Jest on implantowany pod skórę jako tak zwana „wszywka”. Zaburza działanie dehydrogenazy aldehydowej w wątrobie, a więc metabolizm alkoholu po jego spożyciu, zatrzymując toksyczny metabolit, czyli aldehyd octowy. Uniemożliwia przekształcenie go w mniej szkodliwy, łatwo wydalany z organizmu kwas octowy.

Zwiększa on jedynie lęk przed spożyciem alkoholu, nie zmniejszając przy tym łaknienia, nasila jego toksyczne działanie w przypadku spożycia. Nie leczy, tylko odstrasza od nałogu. Osoba stosująca esperal po spożyciu alkoholu będzie doświadczała nieprzyjemnych objawów, takich jak nudności, wymioty, czy bóle głowy, które mają na celu zniechęcić do spożywania alkoholu. Disulfiram w formie implantu („wszywki”) utrzymuje swoje działanie przez okres do 12 miesięcy.

Skuteczność esperalu w leczeniu alkoholizmu szacowana jest na ok. 5% przy wyraźnym wsparciu ze strony rodziny, jego brak lub jednoczesna trudna sytuacja rodzinna obniżają skuteczność do zaledwie ułamka procenta.
Jest to leczenie dla osób zdecydowanych, świadomych swojej choroby, którzy z własnego wyboru decydują o swojej abstynencji i mają duże poparcie ze strony najbliższych. Efektywność leczenia esperalem zależy głównie od chęci wyjścia z nałogu przez osobę chorą, jego zaangażowania. Bez starań pacjenta, jak i odpowiedniego wsparcia, leczenie esperalem nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Próby potajemnego dosypywania takich środków do posiłków osoby uzależnionej od alkoholu mogą skutkować groźną polineuropatią, gdyż środek zatrzyma toksyczne metabolity w jego organizmie, które spowodują uszkodzenie nerwów.

Leczenie alkoholizmu esperalem jest terapią, która może wyrządzić więcej szkody niż pożytku dla osoby chorej.
Nie jest już powszechnie stosowana, co więcej, jedyny producent tego środka w Polsce wycofał się z jego produkcji.

Dodaj komentarz

Categories

Bookmarks