Psychiatryczna konsultacja online

Psychiatra online – list od czytelniczki, czy łatwo umówić wizytę? Terminy, na co możemy liczyć, koszty psychiatrycznej wizyty online.

Psychiatra online, prywatny gabinet

„Przyjechałam do Warszawy, odwiedzić znajomych, dość nieoczekiwanie, wyjazd spontaniczny, nieplanowany i nieprzygotowany. Mam pięćdziesiat lat i od 25 leczę się pod opieką psychiatry z diagnozą CHAD czyli Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. W młodości nie było różowo, kilka hospitalizacji, dwie próby samobójcze, początkowo stawiano mi rozpoznanie Schizofrenii paranoidalnej ponieważ piersze epizody choroby były psychotyczne. Następnie ustalono diagnozę na CHAD i jakość mojego życia znacznie poprawiła się. W zasadzie od ponad 15 lat przyjmuję Lit i praktycznie nie mam epizodów choroby. Okresowo mam stany obnizonego lub miernie podwyższonego nastroju z adekwatnym do fazy choroby napędem ale nie zaburza to mojego życia zawodowego i prywatnego. Jak wiadomo Lit należy przyjmować regularnie, okresowo badając jego stężenie w surowicy. Jestem karną pacjentką i dokładnie przestrzegam zaleceń lekarskich.

Po przyjeździe zorientowałam się, że nie mam Litu. Zaczęłam działać, zależało mi na szybkim otrzymaniu recepty i wykupieniu leku. W swoim mieście leczę się pod opieką lekarza zatrudnionego w Poradni Zdrowia Psychicznego, leczenie opłaca Narodowy Fundusz Zdrowia. telefon do Poradni i zonk, nie ma możliwości rozmowy z lekarzem, nikt nie wystawi mi erecepty bez formalnej wizyty a tego nie da się zrobić od ręki. Nic to mówię moja wina, muszę poszukać lekarza psychiatry praktykującego prywatnie i ponieść koszty. Znajomi warszawiacy nie potrafili mi pomóc, nigdy nie korzystali z pomocy lekarzy tej specjalności. Pozostał internet i szukanie na chybił trafił.

W recepcji pierwszych dwóch gabinetów miłe Panie proponowały mi umówienie wizyty za 2-3 dni, więc odpada. Kolejny telefon do dużej Przychodni i już miałam umawiać wizytę tylko to tylko. Miałam wrażenie, że pani z recepcji rozwiązuje kilka problemów na raz, rzekomo szuka „najlepszego lekarza” ale miałam wrażenie, że szuka kogokolwiek. Cenowo duża rozpiętość od 180 złotych, wizyta u lekarza bez specjalizacji do 600 u profesora. Przez chwilę miałam pokusę rozmowy z panem profesorem ale jednak kilkaset złotych to dla mnie dużo a ja potrzebowałam tylko recepty na Lit. Kolejny telefon, kolejny gabinet, nikt nie odbiera. Dzwonię pod kolejny numer przypadkowo znaleziony w wyszukiwarce. Odbiera lekarz i jestem bardzo zdziwiona, że nie recepcja. W dwóch zdaniach opisuje swoją sytuację. Pan doktor przeprosił, objaśni,że jest zajęty ale może oddzwonić za 30 minut i prawdopodobnie zrealizujemy konsultację online. Postanawiam czekać.

Oddzwania, rozmawiamy, nie chce przepisać leku bez wywiadu. Wypytuje o zwięzłą historię choroby, moje samopoczucie w ostatnich tygodniach, czy w trakcie leczenia zauważyłam jakiekolwiek działania niepożądane leku. Pyta o to czy przyjmuję inne leki(nie), czy sięgam po substancje psychoaktywne, jak często spożywam alkohol. Pyta kiedy ostatnio badałam poziom leku w surowicy i jaki był wynik(0,80), niestety badanie robiłam ponad 6 miesięcy temu i otrzymuję zlecenie na wykonanie badania. Rozmowa trwa ok. 30 minut i otrzymuję zalecenie kontynuacji leczenia Litem w dotychczasowej dawce oraz receptę na węglan Litu, ilość wystarczająca na 4 miesiące terapii. Bardzo zaskoczył mnie koszt konsultacji, 100 zł, mila niespodzianka. Problem rozwiązany. Znalezienie kontaktów, obdzwanianie kolejnych numerów, czekanie na kontakt oraz wizyta zdalna zajęły mi łącznie dwie godziny, koszt wyżej. Ogólnie należy ocenić, że znalezienie psychiatry i uzyskanie pomocy online „na szybko” jest możliwe. Chyba, że miałam szczęście? Napiszcie w komentarzach jakie macie doświadczenia.

Zainteresowanym podaję dane kontaktowe gabinetu gdzie otrzymałam pomoc: http://psychiatra-gabinet.pl/online/

Pozdrawiam Anna”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *