Jak wybrać dobrego psychiatrę?

Kiedy powinniśmy się zgłosić do psychiatry?

W dzisiejszych czasach borykamy się z wieloma problemami, jesteśmy zabiegani, zapracowani, czasami spotykają nas wiele stresujących sytuacji, które nas przerastają, a to wpływa na nasze samopoczucie. Najczęściej radzimy sobie z takimi sytuacjami, jednak jeśli problemy nas przerosły i dostrzegamy u siebie długotrwały smutek, niepokój, rozkojarzenie, bezsenność, brak apetytu, wahania łaknienia, powinniśmy pomyśleć o wizycie u psychiatry. 
Przyczyny zmiany naszego samopoczucia mogą być różne np.: bolesne doświadczenie życiowe, kryzys zawodowy, czy poważna choroba, która nas dotknęła lub naszych bliskich. Bez względu na przyczynę, wspólną cechą tych sytuacji jest cierpienie pacjenta.

Jak wybrać dobrego psychiatrę?

Psychiatra to lekarz posiadający dyplom uniwersytetu wyższego na wydziale medycznym, który oprócz dawania rad, przeprowadza badania i przepisuje lekarstwa. Lekarz ten leczy zaburzenia i choroby psychiczne m.in. nerwice, fobie, depresje, stany afektywno-dwubiegunowe, obsesje.
Psychiatra powinien umieć słuchać i potrafić wczuć się w sytuację pacjenta, powinien być otwarty na sugestie pacjenta. Dobry psychiatra to człowiek obdarzony empatią, niespotykanym taktem, potrafiący delikatnie podejść do problemu. Wspólnie nazwać problem i zaplanować leczenie (diagnostykę farmakologiczną, somatyczną i psychoterapię).
Gdzie szukać? Możemy umówić się na wizytę do naszego lekarza rodzinnego, aby polecił nam psychiatrę albo poszukać samemu w internecie. Warto pamiętać, aby przed pójściem do psychiatry zaczerpnąć o nim opinii, wśród znajomych, czy poszukać informacji w internecie, czy na forach internetowych, ponieważ wybór złego lekarza może nas zniechęcić i przekreślić szansę wyzdrowienia.

Pamiętaj wczesne wykrycie i leczenie pomoże szybciej wyzdrowieć i wrócić do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.

Dodaj komentarz

Categories

Bookmarks