Jak wybrać dobrego psychiatrę?

Kiedy powinniśmy się zgłosić do psychiatry?

W dzisiejszych czasach borykamy się z wieloma problemami, jesteśmy zabiegani, zapracowani, czasami spotykają nas wiele stresujących sytuacji, które nas przerastają, a to wpływa na nasze samopoczucie. Najczęściej radzimy sobie z takimi sytuacjami, jednak jeśli problemy nas przerosły i dostrzegamy u siebie długotrwały smutek, niepokój, rozkojarzenie, bezsenność, brak apetytu, wahania łaknienia, powinniśmy pomyśleć o wizycie u psychiatry.
Przyczyny zmiany naszego samopoczucia mogą być różne np.: bolesne doświadczenie życiowe, kryzys zawodowy, czy poważna choroba, która nas dotknęła lub naszych bliskich. Bez względu na przyczynę, wspólną cechą tych sytuacji jest cierpienie pacjenta.

Jak wybrać dobrego psychiatrę?

Psychiatra to lekarz posiadający dyplom uniwersytetu wyższego na wydziale medycznym, który oprócz dawania rad, przeprowadza badania i przepisuje lekarstwa. Lekarz ten leczy zaburzenia i choroby psychiczne m.in. nerwice, fobie, depresje, stany afektywno-dwubiegunowe, obsesje.
Psychiatra powinien umieć słuchać i potrafić wczuć się w sytuację pacjenta, powinien być otwarty na sugestie pacjenta. Dobry psychiatra to człowiek obdarzony empatią, niespotykanym taktem, potrafiący delikatnie podejść do problemu. Wspólnie nazwać problem i zaplanować leczenie (diagnostykę farmakologiczną, somatyczną i psychoterapię).
Gdzie szukać?

Możemy umówić się na wizytę do naszego lekarza rodzinnego, aby polecił nam psychiatrę albo poszukać samemu w internecie. Warto pamiętać, aby przed pójściem do psychiatry zaczerpnąć o nim opinii, wśród znajomych, czy poszukać informacji w internecie, czy na forach internetowych, ponieważ wybór złego lekarza może nas zniechęcić i przekreślić szansę wyzdrowienia.

Pamiętaj wczesne wykrycie i leczenie pomoże szybciej wyzdrowieć i wrócić do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.

2 myśli na “Jak wybrać dobrego psychiatrę?”

  1. Nietrudno znaleźć dobrego psychiatrę w Warszawie. Trzeba tylko unikać tych co sobie piszą na stronie dobry psychiatra itd. Szczególnie te duże firmy co zatrudniają po 100 psychiatrów tak się reklamują. I co zatrudniają kilkuset i wszyscy dobrzy psychiatrzy? potrzebowaliśmy lekarza psychiatry dla koleżanki. Trochę popłynęła z kokainą i miała już zwidy. Popytaliśmy znajomych, pomogli. Lekarz ją zbadał, skierował do prywatnego ośrodka pod Warszawą na detoks. Tam po odtruciu zrobili jej tomografię okazało się, ze ma jakiś guz chyba oponiaka. To okazało się nie złośliwe. Była na neurochirurgii, wycieli tego guza i teraz jest zdrowa. Musi tylko brać jakieś leki na padaczkę, nie może pic alkoholu i przyjmować dragów. Ale czuje się dobrze, jest wesoła. Jeżeli potrzebujecie dobrego psychiatry to popytajcie znajomych, wiele osób korzystało z takiej pomocy. Nie warto ufać opiniom z internetu w znanych profilach, pewnie kupione. Niekiedy widzę, młodego lekarza jeszcze bez specjalizacji a już ma 100 opinii, ze dobry psychiatra, śmiech. Kumpel pisał takie opinie na studiach za 2,5 od opinii w profilach. Lepiej zaufajcie znajomym.

  2. Nauczony doświadczeniem radze zawsze pytać o umiejętności leczenia konkretnych schorzeń. Sam choruje na OCD czyli potocznie „nerwicę natręctw”. choroba występuje u mnie od liceum a leczenie rozpocząłem na drugim roku studiów. Ma teraz 36 lat więc z psychiatrami znam się od 15 lat. widziałem różnych i śmiem twierdzić, że na obsesjach znam się lepiej niż duża część psychiatrów. Otóż w OCD stosuje się zupełnie inne dawki leków niż w depresjach czy też nerwicach innych. I często lekarz stwierdza, że dany lek jest nieskuteczny a nawet nie zbliżył się do dawki leczniczej. Dodatkowo istnieje również metoda potencjalizacji terapii. Wykorzystuje się do tego leki z innych grup, najczęściej stabilizatory nastroju i/lub neuroleptyki. I właśnie tych teorii dowiedziałem się od „dobrego psychiatry” potem sam czytam i szukam artykułów na temat mojej choroby. Jak coś znajdę piszę do swojego psychiatry i razem zastanawiamy się czy próbować. Jeżeli macie problem natury psychicznej szukajcie lekarzy specjalizujących się w tych dziedzinach które Was dotyczą. Zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *