Rodzaje leków na depresję

Rodzaje leków na depresję

Na depresję leczy się coraz więcej osób. W obecnych czasach choroba ta jest coraz częstsza. Jeśli większość objawów depresji utrzymuje się ponad miesiąc należy rozpocząć jej leczenie. Leczyć depresję można na kilka sposobów. Głównie robi się to poprzez stosowanie leków antydepresyjnych.

Inhibitory monoaminooksydazy (IMAO)

Głównym zadaniem tego rodzaju leków jest przywrócenie normalnej aktywności układu nerwowego i hamowaniu aktywności monoaminooksydazy. Niestety tego rodzaju leki mają sporo skutków ubocznych między innymi bóle i zawroty głowy, ospałość, drżenie, zaburzenia jelitowe, dolegliwości sercowo-naczyniowe. Najczęściej więcj stosuje się IMAO jako leki ostatniej szansy w leczeniu depresji, w momencie w którym wszystkie inne leki zawodzą. IMAO stosuje się najczęściej w ostrych przebiegach depresji.

Inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI)

Działają podobnie do SSRI, a stosowanie są nie tylko w leczeniu depresji, ale także bólu i stresu pourazowego czy fobii społecznych. Oczywiście także nie są pozbawione skutków ubocznych – do najczęstszych należą osłabienie, ospałość, nerwowość, zaburzenia seksualne u mężczyzn. Ich działanie polega na hamowaniu zwrotnym serotoniny i noradrenaliny.depresja

Selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI)

Najczęściej przepisywane w terapii depresji łagodnej i średnio nasilonej, a także w leczeniu natręctw i choroby alkoholowej. Po ich zastosowaniu wystąpić mogą bóle głowy, bezsenność, napady lęku. Nadają się do długotrwałego leczenia depresji, ale często bywa, że chory przestają na nie reagować.

Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TLPD)

To podstawowa grupa leków stosowana w leczeniu depresji. Pobudzają nastrój i zmniejszają lęk. Mechanizm ich działania to hamowanie wychwytu serotoniny i noradrenaliny przez komórki presynaptyczne. Leki TLPD zaczynają działać dopiero po kilku tygodniach stosowania, a ich pierwszym pozytywnym objawem jest poprawa łaknienia. Mogą jednak prowadzić do stanów maniakalnych z myślami samobójczymi. Do najczęstszych skutków ubocznych należą drżenie, omamy, bezsenność, zaburzenia czynności wątroby.

Naturalne metody leczenia

Istnieje także kilka naturalnych metod leczenia. Należą do nich witamina D, kwasy tłuszczowe Omega 3 i aminokwasy.

Jak widać istnieje kilka rodzajów leków na depresję. Każdy z nich ma jednak swoje skutki uboczne, a czas działania leków także jest zróżnicowany. Dla najlepszych efektów konieczne jest połączenie leczenia farmakologicznego z psychoterapią.

na podstawie:https://medox.org.pl/leczenie-depresji/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *