Na dzień dzisiejszy mamy w Polsce trzy prywatne lecznice, które mają w ofercie leczenie uzależnień. Terapia zaburzeń psychicznych, w tym zespołów zależności, to skomplikowany proces. Chorzy przeważnie pozostają niekrytyczni wobec swoich schorzeń, rzadko wykazują się motywacją do terapii. W większości przypadków do leczenia zmuszają ich warunki sytuacyjne. Np. pogorszenie stanu zdrowia, pojawienie się powikłań alkoholizmu: uszkodzenie wątroby, zapalenia trzustki, polineuropatia. Czasami są to szkody społeczne, groźba utraty rodziny lub pracy.
W naszym kraju istnieje dobrze rozbudowana sieć publicznych placówek stacjonarnych oferująca leczenie uzależnień, w tym leczenie alkoholizmu. Niestety mają one swoje wady. Ze względu na to, że są finansowane przez NFZ, muszą ograniczać koszty aby zachować opłacalność. Odbija się to na ilości wykonywanych badań diagnostycznych, ilości i jakości wykształcenia kadry, ze względów finansowych nie stosuje się w tych placówkach nowoczesnych leków przeznaczonych do leczenia alkoholizmu.
Z tego względu część pacjentów decyduje się na wydatek i rozpoczyna terapię w szpitalach prywatnych. Chory ci mają nadzieję, że będą traktowani bardziej indywidualnie, personel medyczny poświęci im więcej czasu. Diagnostyka stanu ogólnego i psychicznego będzie dokładniejsza. W prywatnych placówkach pacjenci mogę też liczyć na indywidualną dietę dostosowaną do schorzeń. Często w cenie wliczona jest również rehabilitacja. Oczywiście warunki socjalne panujące w tych lecznicach są lepsze niż w publicznych, praktycznie trudno spotkać wieloosobowe sale, w każdym pokoju jest z reguły łazienka. Nie bez znaczenia jest również to, że na takim odwyku przebywają pacjenci z określonych grup społecznych. Są to w większości przedsiębiorcy lub ich rodzinny, nierzadko pacjenci prywatnych ośrodków leczenia uzależnień to lekarze, prawnicy, pracownicy naukowi. Ludzie ci przebywając w małych grupach liczą na większą dyskrecję. Pacjentom zainteresowanym leczeniem choroby alkoholowej w prywatnej Klinice polecamy: https://medox.org.pl/leczenie-choroby-alkoholowej/