Psychiatra w Warszawie

Psychiatria to jedna ze starszych dziedzin medycyny, już starożytni lekarze starali się klasyfikować i leczyć zaburzenia psychiczne. Wraz z rozwojem nauk biologicznych dało się tez zauważyć postępy w psychiatrii. Jednak tak naprawdę nowożytna psychiatria rozwija się od lat pięćdziesiątych dwudziestego stulecia. Wtedy to wynaleziono pierwsze leki przeciwpsychotyczne i przeciwdepresyjne co umożliwiło leczenie biologiczne. Praktycznie od tego czasu obserwujemy tylko ulepszanie psychofarmakologii jednak nie zmieniło się diametralnie podejście do terapii.

Psychiatra w Warszawie to jedna z częściej specjalizacji. Świadczy to o dużym zapotrzebowaniu na usługi tej gałęzi medycyny. Dostęp do specjalistów publicznej służby zdrowia jest utrudniony, na wizytę czekamy miesiącami. Praktycznie Poradnie Zdrowia Psychicznego (PZP) nie realizują wizyt domowych. W Warszawie gdzie praktykuje kilkuset psychiatrów nawet w gabinetach prywatnych obserwuje się kolejki pacjentów, wybrani specjaliści wyznaczają czas przyjęcia do 2-3 tygodni. Znacząco różnią się też cenniki prywatnych praktyk, z reguły mieszczą się w granicach od 90 do 400 zł za wizytę ambulatoryjną.

Mimo to warto rozważyć leczenie zaburzeń psychicznych w ramach praktyki prywatnej lekarza psychiatry. Zyskujemy przeważnie szybki czas przyjęcia, możemy umówić się na konkretną godzinę nie tracąc całego dnia. Większa część specjalistów udostępnia nam swój numer do kontaktu w nagłych sytuacjach, co daje duże poczucie bezpieczeństwa. Przed umówieniem wizyty warto „zasięgnąć opinii”, w tym przypadku nie należy korzystać z internetu, tu dominują reklamy, często opinie o sobie publikują lekarze młodzi, bez doświadczenia, nie mogą w inny sposób znaleźć rekomendacji. Unikajmy placówek reklamujących się jako „dobry, najlepszy psychiatra”, samo to, że łamią prawo świadczy, że są wiarygodni. Aby odnaleźć polecanego specjalistę popytajmy przyjaciół , rodzinę, znajomych, na pewno ktoś z nich korzystał z pomocy psychiatry, da nam praktyczne informacje.

W Warszawie, w każdej dzielnicy znajdziemy prywatna praktykę lekarza psychiatry, to ważne aby dojazd na wizytę nie zajmował nam kilku godzin w korkach, warto więc pomyśleć też o lokalizacji gabinetu.

Wszystkim życzymy zdrowia, nie tylko psychicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *