Kierowcy i badania

Kierowanie samochodem lub innym pojazdem mechanicznym, to spora odpowiedzialność. Chociaż wychodzi nam to w pełni naturalnie, to należy pamiętać, że nie każdy powinien zasiadać za kierownicą pojazdów. Istnieje ogrom przeciwwskazań, które pozbawiają możliwości wsiadania za stery pojazdu. Kto może o tym zadecydować? Oczywiście lekarze. Zła informacja jest taka, że wiele wad uniemożliwia bezpieczne kierowanie samochodem. Często jesteśmy tego nieświadomi, przez co narażamy siebie i innych uczestników ruchu. Dlatego też, zanim przystąpimy do egzaminów na prawo jazdy lub licencję kierowcy zawodowego, należy przejść szczegółowe testy.

Badania dla kierowców zawodowych obejmują dwa podstawowe elementy. Na początek pora na psychotesty. Bada się nimi zdolność poprawnego reagowania w sytuacji zagrożenia, reakcję na bodźce zewnętrzne czy też ogólny stan psychiczny badanego. Nie wolno pomijać tego etapu, bo wiele zaburzeń ciężko wykryć podczas codziennych czynności.

Przedmiotem badań jest także wzrok. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to szkolne wymienianie literek z tablicy (czego de facto można nauczyć się na pamięć!) Są to testy innego rodzaju, które sprawdzają wiele czynników. Ocenia się na przykład szybkość reakcji, widzenie przestrzenne czy też rozpoznawanie barw. Badanie takie dają pewność, iż kierowca zawodowy będzie potrafił zachować się w każdej sytuacji na ulicy.

Badań takich nie można przeprowadzić u byle jakiego lekarza. Trzeba skorzystać z porady specjalisty, legitymującego się prawem do wydawania orzeczeń w zakresie zdolności do prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn. W innym wypadku, badania będą zwyczajnie nie ważne. A z tego mogą wyniknąć duże nieprzyjemności, zwłaszcza podczas nieszczęśliwego wypadku.

Osobom zainteresowanym zdobyciem zaświadczenia od lekarza uprawniającego do badań kierowców polecamy: http://badania-kierowcow.info.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *